Publikováno: 22. 4. 2022

V Roztokách u Prahy se otevře multimediální expozice pravěku

V expozici Archevita - Stopami věků jsou představeny sbírkové předměty, rekonstrukce pravěkého obydlí i příběhy našich předků v podání známých osobností.

V Roztokách u Prahy se otevře multimediální expozice pravěku

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevře 22. dubna 2022 novou multimediální expozici Archevita – Stopami věků. Multimediální expozice návštěvníkům nabídne propojení nejmodernějších technologií s edukativní a prezentační úrovní, která má ambice dosáhnout úroveň podobných instalací ve světových muzeích. Je situována v objektu bývalé stodoly hospodářského dvora roztockého zámku. Architektonický projekt využil danosti historické stavby a vznikla koncepce expozičního řešení rozděleného na dvě vizuálně propojené části – v přízemí jsou umístěny rekonstrukce obydlí z různých období pravěku, ochozová galerie v patře je určena k vystavení sbírkových předmětů. Náklady na výstavbu expozice se pohybovaly kolem 80 milionů Kč.

Na ochozové galerii jsou představeny sbírkové předměty, doplněné modelacemi hrobů včetně videomappingu u vybraných prezentací. Samotné archeologické sbírky muzea jsou tvořeny především nálezy z výzkumů pravěkých sídlišť a pohřebišť. Expozice je strukturována podle období a začíná v neolitu (mladší doba kamenná, 5 600–4 400 př. Kr.) a končí dobou okolo r. 1000 po Kr., tedy na sklonku raného středověku. Instalace je doplněna infokiosky s rozšířenou informační základnou, hravou linkou pro dětského návštěvníka a dětským koutkem.

Díky využití současných technologií je možné celé expozici vdechnout život. Velkou zajímavostí je skutečnost, že představiteli našich předků v různých etapách vývoje naší společnosti se staly veřejně známé osobnosti. V mladší a pozdní době kamenné se tak návštěvník potká s Ivou Pazderkovou, Annou Fialovou a Danem Bártou, v době bronzové se zase stane svědkem práce hrnčíře Václava Noida Bárty, každodenní činnosti Lucie Šteflové nebo obchodnického umu Petra Čtvrtníčka. Závěrečnou scénou se pak divák přenese do mladší doby římské, do příběhu o životě a smrti germánské aristokratky v podání Kamily Janovičové.

Expozice bude slavnostně otevřena koncertem hudebníků Dana Bárty a Václava „Noida“ Bárty, kteří v podobě hologramů účinkují i v samotné expozici. Na zahajovací víkend nové multimediální expozice Archevita - Stopami věků je připraven pestrý doprovodný program. Plánovány jsou workshopy vztahující se k dobově odpovídajícím možnostem řemeslné výroby: odlévání cínu, lov na jelena, práce s nástroji, ale i mletí mouky a následné pečení placek a třeba i šermování.

Více informací na webové stránce expozice Archevita nebo muzea.

Zdroj: muzeum-roztoky.cz; archevita.cz