Publikováno: 9. 5. 2023

V Řeznu byla slavnostně zahájena česko-bavorská výstava

V Domě bavorských dějin byla otevřena zemská česko-bavorská výstava Baroko! Bavorsko a Čechy, kterou připravilo Národní muzeum ve spolupráci s řezenským Domem bavorských dějin.

@nm.cz

Výstavní projekt si klade za cíl představit období baroka a jeho vývoje v obou sousedních zemích, přičemž se zaměřuje na podstatné momenty této společné historie.Věnuje se tak například dramatickým událostem třicetileté války a podílu bavorského vévody Maxmiliána I. na potlačení českého stavovského povstání nebo duchovnímu život katolického baroka poznamenaného zvýšenou mírou spirituality, ale také protireformací. „Pečlivě vybraná barokní díla z Bavorska a z Čech se tu poprvé dostávají do těsného sousedství, aby společně vyprávěla příběh, který doposud nikdy nebyl vyprávěn ve své celistvosti. Je mi ctí být u zahájení mimořádné kulturní události a děkuji všem, kteří se podíleli na tom, že se tato unikátní přehlídka baroka mohla uskutečnit, “ uvedl ministr Baxa. Výstava ukazuje, že vedle světa vládců, politiků a držitelů moci existuje i svět umělců a vzdělanců; svět lidí, kteří právě v barokní době svobodně překračovali nejen hranice středoevropských zemí, ale i uměleckých konvencí.

Výstava se bude konat na dvou výstavních místech, a to od 9. května do 3. října 2023 nejprve v Domě bavorských dějin v Řezně a od 8. prosince 2023 do 8. května 2024 v Praze v Historické budově Národního muzea

Zdroj: mkcr.cz