Publikováno: 3. 7. 2024

Trienále SEFO 2024

Od konce června je v Muzeu umění Olomouc k vidění přehlídka současného středoevropského umění Trienále SEFO 2024 nazvaná MOMENTY.

Trienále SEFO 2024

Čtyři desítky současných výtvarnic a výtvarníků, architektek a architektů ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Slovinska, Běloruska, Ukrajiny a České republiky se představí od 27. 6. 2024 v Muzeu umění Olomouc na přehlídce středoevropského umění Trienále SEFO 2024. Hlavními tématy, které kurátoři představí na výstavách v Muzeu umění a na řadě dalších míst ve městě, jsou monumenty – památky a památníky jako nositelé symbolů, dokumenty a archivy – nástroje ke zkoumání historie, a mockumenty – jako metoda tvůrčí reflexe těchto hodnot.

Dominantním prvkem hlavního výstavního prostoru Muzea moderního umění je devítimetrový „morový“ sloup, který slovenský autor Marek Kvetan vytvořil v reakci na pandemii covidu 19. Běloruská umělkyně žijící v emigraci ve Wroclawi Ala Savashevich vystavuje monumentální figurální sochu, která je reflexí pomníků diktátorům, a to nejen běloruským či ruským. A například Rakušan Andreas Fogarasi předvede své asambláže z materiálů nalezených v aktuálně ohrožených olomouckých stavbách moderní architektury.

Přehlídka se „přelije“ také do Arcidiecézního muzea s expozicemi starého umění. Nová výstava Ohňová dramata představí ohňostroje a ohňostrůjné iluminace v evropském umění jako pomíjivé monumenty minulosti. Trienále není uzavřeno zdmi, vstupuje i do ve veřejného prostoru, kde se objevily rozměrné objekty a instalace. V sousedství Muzea umění bude například od poloviny léta působit ukrajinská skupina EtchingRoom1, která umělecky zpracovává otřesná data o ztrátách památkového fondu během probíhajícího válečného konfliktu.

Trienále bude také aktivizační: edukační oddělení spolupracuje pod vedením Jasmin Schaitl a Darii Lytvynenko na výjimečném mezinárodním projektu Culture Helps, který pracuje s ukrajinskými přesídlenci jak na Ukrajině, tak v Olomouci a ve Vídni. Tematizují paměť míst a osobní příběhy, které se váží k těžkým životním situacím.

Speciální web Trienále SEFO 2024

Zdroj: muo.cz; mkcr.cz