Publikováno: 22. 3. 2022

Tematické diskuze k výstavě Světy Jindřicha Chalupeckého

V Městské knihovně ve 2. patře (výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy) je od 16. 3. do 19. 6. k vidění výstava o životě a díle teoretika, kritika, kurátora a esejisty Jindřicha Chalupeckého. Doprovodné diskuze doplňují záměr tvůrčího týmu v širších souvislostech poukázat na roli teoretika umění a kurátora ve společnosti.

@ghmp.cz

Jindřich Chalupecký tvrdil, že dílo se neukazuje divákovi, ale divák se ukazuje dílu. „Byl velkým obhájcem těžkého umění, divák i umělec si musí umění odpracovat. Vážil si, když šel umělec za obvyklé formy, obvyklé životní postoje, v tom viděl smysl,“ vysvětluje spolukurátor výstavy Tomáš Pospiszyl.

Doprovodné diskuze:

• 7. 4. 2022, 18.00 h, Vystavovat, to stejně není ideální způsob, jak by mělo umění vstupovat do společnosti – kurátorská, komisařská a výstavní činnost Jindřicha Chalupeckého

Vedle psaní se Jindřich Chalupecký zabýval i organizováním výstav. V druhé polovině šedesátých let vedl Špálovu galerii v Praze a připravoval přehlídky českého umění v zahraničí. Jak dnes hodnotíme Chalupeckého coby kurátora? Měly jeho výstavy nějaká specifika?

• 5. 5. 2022, od 18.00 h, České umělkyně nepotřebují feministických programů – Jindřich Chalupecký a umělkyně

Jaký byl postoj Chalupeckého k „ženskému umění“ a proč v rámci českého kontextu na jedné straně vyzdvihoval ženy umělkyně a na straně druhé odmítal myšlenky feminismu? A jak na jeho komplikovaný vztah k umělkyním a jejich tvorbě můžeme nahlížet z perspektivy dnešní (feministické) teorie a historie umění i samotné umělecké praxe?

• 9. 6. 2022, od 18.00 h, Ale je to divný svět – politické myšlení Jindřicha Chalupeckého

Činnost Jindřicha Chalupeckého se často odehrávala v politicky turbulentních dobách. On sám umění vnímal nikoliv jako svět sám o sobě, ale ve spojitosti s životem společnosti. Jak Chalupecký k historickým událostem svého života přistupoval a s jakými politickými názory se identifikoval? Jak moc se promítaly do jeho názorů na umění a jak je dnes hodnotíme?

Zdroj: ghmp.cz; ct24.ceskatelevize.cz