Publikováno: 2. 7. 2024

Sculpture Line 2024

V Praze a dalších (nejen) českých městech jsou vystaveny sochy pod širým nebem v rámci akce Sculpture Line 2024.

Sculpture Line 2024

Sculpture Line je dlouhodobý, každoroční, umělecký projekt, který formou instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem věkovým, sociálním a vzdělanostním vrstvám veřejnosti a pomáhat tak socializovat veřejný prostor.

Desátý jubilejní ročník připravil pro své návštěvníky 30 instalací v Praze a další na různých místech po České republice i v zahraničí.

Jubilejní ročník projektu Sculpture Line se ponese ve znamení velkých objevů a mezinárodních spoluprací. Sculpture Line letos píše skoro až neuvěřitelné příběhy, jako je tomu například u instalace Acquae od Jana Kaplického. Jsem také velmi rád, že zájem o zapojení se do projektu mají nejenom česká města, ale stále více jeho renomé rezonuje v zahraničí. Příkladem může být první spolupráce s německým městem Wunsiedel, kde se představí hned sedm umělců z Česka a Německa,“ řekl Ondřej Škarka, zakladatel projektu Sculpture Line.

Mezi další vystavená díla v Praze stojí za zmínku Pastevci žraloků od Michala Gabriela, Trichodon od Lukáše Raise, Co je to štěstí od Michala Trpáka, nebo Jahmal od Anety Filipové. Tato i další díla je možné si prohlédnout na jedné trase po Praze a udělat si tak pěknou procházku centrem města. Další instalace najdete v Plzni, Broumově, Ústí nad Orlicí, Dolních Břežanech nebo v Davli. Za hranicemi jsou sochy v rámci akce vystaveny na Slovensku nebo v třeba Lucembursku a Německu. Celá akce je samozřejmě přístupná zdarma. Část instalací bude přístupná jen přes léto, část rok, některé na trvalo. Mění se to podle místa nebo města.

Sochařský festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Jedná se o dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor.

Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Festival svým způsobem pomáhá také naplňovat „kulturní politiku“ jednotlivých měst, pro která je Sculpture Line vítaným prostředkem otevřeného kulturního dialogu.

Instalace 2024

Zdroj: designmag.cz; sculptureline.cz