Publikováno: 6. 5. 2024

Replika pracovny Jana Kaplického

Do konce července bude v Ostravě k vidění replika pracovny Jana Kaplického, která se poté přesune do Uměleckoprůmyslového muzea a následně do zahraničí.

Replika pracovny Jana Kaplického

Realistická kopie pracovny českého moderního architekta Kaplického vznikla v přízemi Multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích během architektonického a designového festivalu Pulse. Prezidentka Nadačního fondu Kaplicky Centre Eliška Kaplický Fuchsová potvrdila, že součástí expozice jsou originální předměty, které Kaplického při jeho tvorbě obklopovaly. Kaplický byl podle ní vášnivým sběratelem knih. Součástí expozice je hned několik z nich. Stejně tak i architektonické časopisy. „Je tady i žlutý polštářek, který vlastnoručně ušila Eva Jiřičná,“ upřesnila Kaplický.

Architekt Jan Kaplický se proslavil návrhy, které jsou nepřehlédnutelné i kontroverzní. Často odrážely jeho inspiraci hi-tech architekturou či nejrůznějšími tvary v přírodě. Dlouhá léta v Británii žijící Kaplický své nejznámější stavby zrealizoval právě tam.

Zdroj: archiweb.cz