Publikováno: 2. 9. 2022

Projekt ostravských a polských muzejníků sleduje historickou proměnu slezských měst

Ostravské muzeum má ve sbírkách vzácný soubor zachycující podobu slezských měst v 18. století. Ve spolupráci s polskou Ratiboří v současnosti chystá projekt, ve kterém srovná historickou podobu měst s tou současnou.

@ostrmuz.cz

Konvolut v ostravských sbírkách je kompletní, což ho činí vzácným. Přitom poslední z jedenácti listů s vedutami se muzeu podařilo získat teprve nedávno prostřednictvím internetové nabídky antikvariátů. Na vedutách jsou vyobrazeny třeba polská Nisa nebo Opolí, ale také Bruntál, Javorník či Karviná-Fryštát. Slezská města maloval na svých cestách Friedrich Bernhard Werner. Kreslíř a mědirytec pracoval například ve službách hraběte Františka Antonína Šporka.

Každý list zachycuje sedm měst, kresby jsou navíc opatřeny přesnými popisy. Devatenáct vybraných měst Slezska teď muzejníci ve spolupráci s kolegy z polské Ratiboře objíždějí a fotografují. „Mapujeme, co z Wernerových vedut ještě stojí. Někde shledáváme, že není už skoro vůbec nic, někde, jako třeba v Nise, vidíme památek ještě hodně,“ podotýká ředitelka muzea.

Projekt srovnávající proměnu slezských měst za téměř tři sta let muzeum vystaví na konci října. Jedenáct listů konvolutu je velmi křehkých, potřebují ještě zásah restaurátora. Na výstavě budou k vidění jejich scany.

Webové stránky Ostravského muzea

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz