Publikováno: 25. 3. 2024

Přednáškový cyklus o architektuře

Cyklus přednášek Památky o zajímavých tématech z oblasti architektury a památkové péče pokračuje i letos již 12. ročníkem.

Přednáškový cyklus o architektuře

12. ročník volného přednáškového cyklu Památky pořádá Ústav památkové péče a Ústav teorie a dějin architektury FA ČVUT ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS.

Přednášky probíhají každé úterý od 19. 3 do 23. 4. 2024 vždy od 18 hodin v posluchárně Janák v budově Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Program přednášek:

• 19. března | Lidová architektura okolo Baltu | Jan Pešta, odborník na stavebněhistorické průzkumy

Baltské moře je obklopeno několika zeměmi severní a severovýchodní Evropy, obývanými různými národy – baltskými, germánskými, ugrofinskými i slovanskými. Tato etnická rozmanitost se projevila bohatstvím a různorodostí forem lidové architektury.

• 26. března | Automatické mlýny v Pardubicích – průmyslová stavba v rukou architekta Josefa Gočára | František Radek Václavík, Ústav historických věd FF Univerzity Pardubice

Po ukončené konverzi mlýna se silem v roce 2023 se můžete vrátit k rekapitulaci stavebního vývoje celého areálu a k úloze, kterou v jeho podobě sehrál jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Josef Gočár. A co přinesla ikonické stavbě dnešní doba?

• 2. dubna | Románský portál klášterního kostela v Plasech | Milena Hauserová, Fakulta architektury ČVUT

Patří k nejvýznamnějším nálezům poslední doby u nás. Výzdobě tympanonu portálu se nabízí rozumět jako souboru znaků, které dovolují vícevrstevné interpretace. Přednáška rozvine linii jedné z nich. Nevyhne se ani památkářskému dilematu, které přinesla finální úprava nálezu.

• 9. dubna | Utajované rekreační středisko Orlík pro nejvyšší komunistické funkcionáře | Šárka Koukalová, Národní památkový ústav

Přednášející představí problematiku areálu z přelomu 50. a 60. let 20. století, vzniklého v rámci takzvaného Basoprojektu na Pankráci. Součástí večera bude i film Resort od Martina Hrubého z roku 2015.

• 16. dubna | Poválečná průmyslová architektura: aktuální téma nejen pro památkovou péči | Jan Zikmund, Fakulta architektury ČVUT

Průmyslové stavby postavené pro československý průmysl po druhé světové válce dnes patří k nejohroženějším vrstvám kulturního dědictví. Přehlíží je totiž nejen odborníci z pohledu dějin architektury a průmyslového dědictví, ale také památková péče. Má vůbec smysl tuto architekturu chránit? A o jaké pozoruhodné továrny jsme mezitím přišli?

• 23. dubna | Anatomie funkcionalistické architektury | Jakub Potůček, Fakulta architektury ČVUT

Aneb jak překotný rozvoj moderních stavebních materiálů a komponentů ovlivnil novou estetiku staveb a umožnil realizovat to, co dlouhou dobu zůstávalo ve sféře stěží představitelných snů. Přednáška se konstrukcím, tvárnicím i alternativním stavivům typu solomitu včetně sofistikovaných oken bude věnovat i z hlediska problematiky památkové péče.

Zdroj: propamatky.info