Publikováno: 24. 1. 2024

Požár zničil sbírky Národní galerie Abcházie

Oheň zničil více než 4 tisíce sbírkových předmětu v největším muzeu umění gruzinského separatistického regionu.

Požár zničil sbírky Národní galerie Abcházie

Požár, který vznikl v noci na neděli 21. ledna, zničil velkou většinu sbírek Národní galerie Abcházie. Největší muzeum umění gruzínského separatistického regionu, které se nachází v jeho hlavním městě Suchumi, mělo ve svých sbírkách díla řady významných regionálních umělců, včetně kompletního díla (více než 300 kreseb) Alexandra Šarvašidzeho, prvního abchazského profesionálního ilustrátora.

Tyto ilustrace, stejně jako další čtyři tisíce sbírkových předmětů, byly ohněm kompletně zničeny nebo nenapravitelně poškozeny. Zachránit se povedlo jenom kolem 200 sbírkových předmětů, co je zdrcující ranou pro kulturní dědictví rozlohou malého regionu. Poškozené předměty budou nyní převezeny do vícero ruských, převážně moskevských galerií a sbírkových institucí, kde budou prozkoumány možnosti jejich restaurování. Ředitel galerie pro média uvedl, že požár vznikl zkratem elektrického vedení, jeho uhašení trvalo hasičům přes tři hodiny.

Abcházie je separatistickým regionem od války v letech 1992-1993, kdy vyhlásil samostatnost, kterou ale uznala pouze hrstka států. Po ruském napadení Gruzie v roce 2008 se mezi ně přidalo i Rusko, které abchazské představitele aktivně podporuje ve snaze o odtržení od Gruzie. Gruzie region považuje za okupován Ruskem.

Více informací zde.

Zdroj: hyperallergic.com