Publikováno: 20. 3. 2023

Požár v Banské Štiavnici poškodil dvě muzea

Požár zasáhl celkově sedm památkově chráněných objektů, včetně oceněné instalace Banka lásky a Slovenského banského múzea.

Požár v Banské Štiavnici poškodil dvě muzea

V sobotu 18. března 2023 v centru slovenského města Banská Štiavnice, zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,  vypukl požár, který v průběhu dne zasáhl celkem sedm památkově chráněných objektů. Požár vznikl pravděpodobně na střeše budovy, ve které sídlí instalace Banka lásky, v roce 2021 nominována na cenu Evropské muzeum roku. Odtud se oheň rozšířil do okolních budov, včetně Slovenského banskéhu múzea. Zde byla poškozena zejména geologická expozice včetně části sbírek, umělecká díla vystavena v Galerii Jozefa Kollára se díky nasazení muzejních pracovníků podařilo včas odvézt do bezpečí. Požár se jen těsně vyhnul prostorům Slovenského banského archivu, který uchovává řadu listin a dokumentů nevyčíslitelné hodnoty. Další zasažené objekty jsou základní škola, dva soukromé domy a kulturní centrum.

Pomoc Banské Štiavnici a zasaženým institucím již nabídla řada slovenských i českých politiků, ale také české Národní muzeum. Slovenští představitelé jsou nyní v kontaktu s UNESCO a zvažují možnosti prostředků z Evropských fondů.

Na Slovensku se již podobné neštěstí odehrálo v roce 2011, kdy požár zničil velkou část hradu Krásna Hôrka u Rožňavy včetně rozsáhlého sbírkového fondu. Pracovníci zasažených institucí předpokládají, že aktuální událost podnítí rozsáhlejší diskusi o bezpečnosti sbírkových institucí a kulturních památek na Slovensku.

Více informací v článku na webu iRozhlas.

Zdroj: irozhlas.cz