Publikováno: 12. 12. 2022

Požadavek na vyhlášení referenda k budově muzea SEFO

Vyhlášení referenda o plánované kontroverzní budově Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) požaduje po zastupitelstvu města Olomoucký spolek okrašlovací. Podoba muzea umění podle něj zbytečně rozděluje veřejnost.

Vizualizace budovy SEFO, zdroj: @muo.cz

Netradiční podoba muzejní budovy, která má stát v historickém centru Olomouce, budí u veřejnosti rozporuplné reakce. „Těžko hledat v našem regionu veřejnou stavbu, která by tak moc prohloubila odlišnosti mezi lidmi, kteří zde žijí," uvádí předseda spolku Benýšek. Takzvané SEFO, neboli nová stavba muzea umění, má už řadu posměšných přezdívek: jaderné silo, marocká bašta, maurská chalupa a mnohé další. Spolek proto vyzval městské zastupitelstvo, aby se urychleně zasadilo o vyhlášení referenda, v němž by lidé mohli vyjádřit postoj k nové budově.

Projekt SEFO se plánuje v Olomouci déle než deset let. Nová budova má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále se rozšiřující sbírky či novou knihovnu a studovnu. Betonová novostavba muzea moderního umění by měla vzniknout v proluce na území městské památkové rezervace. Podle SEFO se může rovnat předním evropským muzejním novostavbám.

Zdroj: archiweb.cz; ČTK

SEFO – otázky a odpovědi