Publikováno: 11. 7. 2023

Pekelné sáně – nová galerie v Kroměříži

Nová kroměřížská galerie, která nese název podle sochy výtvarníka Karla Nepraše, vystavuje díla současných českých a středoevropských umělců.

@pekelnesane.cz

Galerie sídlí v prostorech opravené bývalé vojenské konírny 3. pěsího císařského pluku z poloviny 19. století. Tvořena je třemi výstavními prostory, ve kterých se v průběhu roku odehraje 12 výstav. Výstavní projekty jsou doplněny pravidelnými čtvrtečními přednáškami o výtvarném umění, literatuře včetně autorského čtení, hudbě, architektuře, videoartu či cestování, prohlídkami sbírky Pekelné sáně a workshopy.

Všechny vystavené artefakty patří Josefu Maixnerovi, podnikateli, jenž už dvanáct let osobně objíždí umělecké ateliéry, kde díla do své sbírky vybírá. Aktuálně jeho sbírka čítá přes čtyři stovky uměleckých předmětů.

Virtuální prohlídka galerie

V současnosti v galerii probíhají tři výstavy:

• All the Whole, výstavní projekt propojující tvorbu českých vizuálních umělkyň mladé generace Karímy Al-Mukhtarové a Radky Bodzewicz
  • Videoinstalace Jakuba Nepraše Spirit of the Place
  • Výstava Karolíny Netolické Zrání, představující výběr děl z období posledních dvou let

Zdroj: pekelnesane.cz