Publikováno: 19. 1. 2023

Památník Schindlerova archa v Brněnci

Památník Schindlerova archa, který chce v bývalé textilce Vitka v Brněnci na Svitavsku vybudovat Nadační fond Archa rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, by se mohl otevřít v roce 2025.

@arksfoundation.net

Muzeum a památník holokaustu bude připomínat odkaz Oskara Schindlera a zachráněných Židů přímo v areálu bývalé textilní továrny, která před druhou světovou válkou patřila rodině Löw-Beer. Na přípravě rekonstrukce a využití archivu v samotné budoucí expozici muzea a památníku holokaustu se podílí též Muzeum města Brna.

Nadace Archa chce v areálu postavit nový objekt, takzvaný skleněný pavilon, který by měl sloužit zvláště vzdělávací činnosti. Některé další objekty čeká oprava. Z původní budovy, kde dělníci spali, by měla vzniknout Schindlerova archa, kde by se promítal film Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga a další dokumenty či rozhovory s přímými účastníky. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem ji znovu získala, a také muzeu židovské historie v Československu. V areálu stojí také takzvaná budova Němců, kde sídlili němečtí vojáci, a objekt, kde měl Schindler kancelář. Část areálu by mohla být upravena na park.

Textilní továrnu otevřela rodina Löw-Beer na začátku 19. století a až do roku 1938 v ní vznikala mykaná příze. Během 2. sv. války zde byla zřízena pobočka tábora Gross-Rosen, v níž Oskar Schindler zachránil téměř 1200 Židů, které zaměstnával v továrně v krakovském ghettu. Celý areál byl v roce 2016 prohlášen za kulturní památku, nachází se však v havarijním stavu.

Portál nadačního fondu Archa

Zdroj: archiweb.cz