Publikováno: 13. 12. 2022

Památník obětem covidu-19 v Bratislavě

Památník obětem covidu-19 na Slovensku vytvoří český architekt Radek Talaš, rozhodl Metropolitní institut Bratislavy.

mib.sk

Vítězný návrh Radka Talaše pojímá památník obětem koronaviru decentralizovaně – na sedmi ohniscích po obvodě Ružinovského jezera budou instalována zařízení na vytváření umělých vln, která aktivuje návštěvník tím, že se postaví na vyznačené místo na mole. Podle anotace návrhu má památník důstojně a pietně reflektovat pandemii a připomenout její oběti.

Hlavním tématem památníku je vlna – vlna jako hojivý element omývající rány, vlna jako hrozba, narušující zaběhlý pořádek věcí, vlna jako efemérní jev, který stejně jak se rychle objeví, také zmizí. Hlavním výrazovým prvkem, se kterým návrh pracuje, je vodní hladina rybníka, jež je pomocí skrytého zařízení pod jednotlivými betonovými moly rozčeřena do pravidlených vln. Památník navazuje na zpracovaný návrh revitalizace přilehlého areálu. Odborná porota u vítěze ocenila, že přináší nadčasovou ideu citlivého zásahu do existujícího přírodního prostředí.

Vizualizace vítezného návrhu, jeho popis a komentář odborné poroty: zde

Zdroj: archiweb.cz; archinfo.sk