Publikováno: 18. 11. 2022

Otevření Zikmundovy vily ve Zlíně

Nadační fond Zikmundova vila zpřístupnil veřejnosti dům proslulého cestovatele Miroslava Zikmunda.

@facebook.com/Zikmundovavila

Necelý rok od rozloučení s cestovatelem Miroslavem Zikmundem se veřejnost může podívat do míst, kde strávil většinu svého života. Dveře jeho zlínské vily se počínaje říjnem otevřely hostům, kteří ji budou mít možnost navštívit zpravidla jedenkrát měsíčně. Kromě pravidelných prohlídek se zájemci mohou těšit na zajímavé besedy, přednášky nebo na připravovanou výstavu o norském cestovateli Thoru Heyerdahlovi.

Nadační fond Zikmundova vila získal pro svou činnost podporu Fondů EHP ve výši 3,5 milionu Kč. Oceněný projekt Zikmundova vila – brána do světa, jehož partnerem je norské Muzeum Kon-Tiki a zlínské Technologické inovační centrum, odstartoval v květnu letošního roku a probíhat bude až do dubna 2024. Finanční prostředky navýšené o desetiprocentní spoluúčast nadačního fondu pomohou stabilizovat chod, údržbu a propagaci vily. Přispějí také k podchycení správy vzácných sbírek z cest, které si Miroslav Zikmund ponechal v domě. V plánu je i virtuální zpřístupnění vily prostřednictvím 3D prohlídek.

Ikonický dům byl postaven ve 30. letech firmou Baťa jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Poté patřil oscarovému režisérovi Elmaru Klosovi, synu Marie Januštíkové z prvního manželství, a nakonec byl téměř 70 let domovem cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Díky péči dosavadních majitelů je zachován v nadstandardně dobré kondici. Uvnitř vily se nachází vybavení z 50. let, kdy objekt prošel adaptací pod vedením architekta Zdeňka Plesníka. Zůstala zde i ucelená kolekce nábytku od designéra Miroslava Navrátila nebo Zikmundovy osobní předměty. V roce 2020 se cestovatel rozhodl vilu definitivně opustit a prodat ji zlínskému podnikateli a mecenáši Čestmíru Vančurovi, který založil Nadační fond Zikmundova vila.

Webové stránky Zikmundovy vily

Převzato z propamatky.info.