Publikováno: 25. 10. 2022

Otevření Armádního muzea Žižkov

Armádní muzeum na Žižkově se pro veřejnost otevře po čtyřleté rekonstrukci na výročí vzniku samostatného československého státu 28. října.

@vhu.cz

Muzeum Památníku osvobození, ve kterém Armádní muzeum na Žižkově sídlí, bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1932. V letech 2018–2022 prošel celý komplex budov generální rekonstrukcí, při které byly také vytvořeny zcela nové expozice. Ty mapují v sedmi samostatných částech vojenské dějiny českého území od počátků až po dnešek, značný prostor je také věnován české státnosti. Výstavní plocha expozic zabírá na 5 000 metrů čtverečních ve čtyřech patrech, vystaveno je přes sedm tisíc exponátů v téměř třech stovkách vitrín. Mnohé exponáty patří k naprostým historickým unikátům. Součástí muzea je také unikátní Cafe Kupka nacházející se v nejvyšším patře jedné z budov; z kavárny a její venkovní terasy je výhled na velkou část historického centra Prahy a Pražský hrad.

Expozice Armádního muzea Žižkov je rozčleněna na sedm základních částí, podle jednotlivých historických úseků, které mapují vojenské dějiny českého území a českou státnost. Sály se nacházejí ve čtyřech podlažích, v některých sálech jsou navíc vestavěná menší mezipatra. Specialitou jsou „předměty s příběhem“, u nichž je návštěvník informován o osudech exponátu i lidí, kteří jsou s ním spojeni. Četné exponáty jsou opatřeny také QR kódy, nabízejícími komplexní a rozšířené informace o daném předmětu.

Rozčlenění expozic:

• od počátků do roku 1740
  • 1740–1914
  • 1914–1918
  • Zákopy první sětové války
  • Československo 1918–1938
  • 1938–1948, druhá světová válka
  • od roku 1948 po současnost

Podrobné informace o expozicích: zde

Slavnostní otevření zrekonstruovaného muzea proběhlo za účasti válečných veteránů, prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků 20. října, veřejnost jej bude moci poprvé navštívit 28. října.

Zdroj: vhu.cz