Publikováno: 9. 9. 2020

Otevřené depozitáře kolem světa

Která světová muzea vám umožní nahlédnout do nevystavených sbírek?

@mindthemuseum.wixsite.com

Chtěli jste někdy nahlédnout do nevystavených sbírek skrytých před zrakem návštěvníků v muzejním depozitáři?

Koncept otevřeného depozitáře (open storage, visible storage) vznikl v 60. a 70. letech 20. století jako odpověď na požadavky demokratizace muzejních sbírek. Jeho cílem je zpřístupnit široké veřejnosti nejen exponáty umístěny ve výstavách a expozicích, ale co největší podíl sbírkových předmětů instituce, ke kterým by jinak měla přístup jen omezená skupina zaměstnanců a odborníků. Ačkoliv se tento koncept, do značné míry vzdálen tradičnímu vnímání muzea, nikdy nestal široce akceptovaným, řada světových muzeí v současnosti umožňuje zájemcům zhlédnout část sbírek touto netradiční formou.

Z českých institucí je v současnosti ke zhlédnutí výstava Otevřený depozitář Umění Asie v Národní galerii, která využívá tento koncept ke zpřístupnění více než 600 děl asijské provenience ze Sbírky umění Asie a Afriky.

Více o otevřených depozitářích v článku Museum storages: The hidden treasures of the museums

Zdroj: mindthemuseum.wixsite.com, ngprague.cz