Publikováno: 1. 3. 2023

Odkaz architekta Kaplického na Náchodsku

V památkově chráněné Vile Čerych v České Skalici na Náchodsku vznikne do září 2025 kreativní centrum Kaplicky creative centre, které má uchovat odkaz architekta Jana Kaplického a propagovat moderní umění.

@commons.wikimedia.org/

Jedná se o projekt Nadačního fondu Kaplicky Centre, který vilu proslavenou filmem Odcházení v režii Václava Havla provozuje. Vila patří od roku 2022 Elišce Kaplický Fuchsové, vdově po architektovi Kaplickém. Vybudování centra zapadá do širšího konceptu uchování odkazu rodiny Kaplických na Náchodsku. Cílem centra bude také podpora, rozvoj a propagace architektury a moderního umění. Jedním z partnerů projektu je Město Náchod.

Vzniku centra ve Vile Čerych bude předcházet kompletní rekonstrukce objektu ve stylu art deco. Stavební práce by měly začít v druhé poloviny letošního roku a vyjít na více než 40 milionů korun bez DPH. Nadační fond získal na rekonstrukci dotaci z Národního plánu obnovy (NPO) ve výši téměř 40 milionů korun.

Více informací přináší článek: zde

Medailon k vile Čerych

Zdroj: archiweb.cz