Publikováno: 20. 1. 2021

Nový depozitární komplex Národní galerie

V pražských Jinonicích vzniknou i prostory pro prezentaci děl nebo edukační aktivity.

Národní galerie Praha zná architekta pro nový depozitární areál, který postupně vyroste na pozemcích v pražských Jinonicích. Výstavba bude trvat minimálně sedm let od zahájení projektu, investice je plánována ve výši 1,3 miliardy korun.

Porota, v čele s předsedou doc. Ing. arch. Radkem Kolaříkem, doporučila návrh předložený uchazečem JIKA-CZ s. r. o., který kladně hodnotila za moderní urbanistické řešení umožňující bezproblémové fungování první budovy i bez návaznosti druhé etapy.

Náš návrh má potenciál stát se katalyzátorem změn v doposud zanedbávaném území, výchozím bodem cesty do Prokopského údolí a přestavbou okolních prostor. Budova je navržena jako abstraktní socha, která přinese do prostoru zaplněného grafickým smogem novou čistotu. Hmota domu se tak z uzavřené kostky postupně drolí a otevírá veřejnosti,“ vyjádřil hlavní myšlenku projektu architekt Jan Kubát.

Nový depozitární komplex bude obsahovat vedle prostor pro uložení uměleckých děl, technologického zázemí a zázemí pro odbornou správu sbírky, i veřejně přístupnou část – otevřený depozitář a prostory pro edukační programy, výtvarné dílny a přednášky. Nedílnou součástí komplexu budou také pracoviště pro systematickou péči o umělecká díla – restaurátorské ateliéry, laboratoře a digitalizační centrum. Vybraná umělecká díla budou umístěna i v exteriéru, ve veřejnosti přístupném sochařském parku.

Více informací zde.

Zdroj: mkcr.cz