Publikováno: 22. 4. 2022

Nové výstavy v Hradci Králové reflektují aktuální společenská témata

Galerie moderního umění v Hradci Králové vystavuje ve třech výstavách tvorbu českých umělců, jejichž práce odráží enviromentální, společenská i zdravotní témata současnosti.

@galeriehk.cz

Trio výstav, zahájené 15. dubna, nabízí umění rozličných technik: malby, kresby, sochy, fotografie i pohyblivé obrazy.

• Miloš ŠEJN: Aqva (15. 4.–4. 9. 2022)

Hlavní výstava Aqva představuje výběr více než 20 děl z celoživotní tvorby čtyřiasedmdesátiletého výtvarníka a performera Miloše Šejna – od prací z konce 60. let 20. století až po současná videa a dvě site-specific instalace vytvořené přímo pro královéhradeckou galerii. Společným tématem vybraných prací je zájem o vodu (jak naznačuje název výstavy), potažmo o životní prostředí.

• Jiří PITRMUC: Tunnel Funnel (15. 4.–12. 6. 2022)

Vizuální umělec se ve výstavě Tunnel Funnel zamýšlí nad naším každodenním životem – akcentuje témata jako ekonomický tlak, geopolitické problémy či každodenní balancování mezi prokrastinací a přepracováním. To jej vede k pozorování naší rutinní činnosti, ve které si mnohdy nadbytečně usnadňujeme práci pomocí (ná)strojů. Díla Jiřího Pitrmuce jsou vystavena v komunikaci se scohami Ladislava Zívra, pro nějž jsou klíčovými motivy prorůstání člověka a (ná)stroje a zájem o každodennost, čímž vytváří s Pitrmucem tematický dialog.

• Tereza VELÍKOVÁ: Příkladné nedostatky (15. 4.–12. 6. 2022)

Ve videu Příkladné nedostatky se autorka zabývá motivem časové smyčky, který souvisí se ztrátou krátkodobé paměti; na vině může být zrychlený životní styl, přepracování či vyčerpanost, na co Velíkoví svým dílem upozorňuje.

„Autoři se v instalacích připravených speciálně pro prostory galerie zabývají aktuálními tématy, která rezonují společností: únavou z přepracování, relativitou pokroku v podobě vynálezů nových technologií nebo vztahem a souzněním člověka s přírodou,“ dodává ředitel galerie František Zachoval.

Zdroj: galeriehk.cz; aktualne.cz