Publikováno: 12. 8. 2022

Nově otevřené Muzeum trojmezí

Muzeum Těšínska před třemi týdny otevřelo v tzv. Knížecím domě, nejstarším zděném objektu v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, nové muzeum věnované místní historii a rozmanité kultuře tvořené českými, polskými a slovenskými vlivy.

@muzeumct.cz

Budova se zažitým názvem Knížecí dům souvisí se skutečností, že se ve druhé polovině 16. století stal majetkem těšínských knížat z rodu Piastovců. Je spojen s pobyty těšínských kněžen, konkrétně Sidonie Kateřiny († 1594) či její vnučky Alžběty Lukrécie (1599–1653). V letech 1654–1918 vlastnili dům Habsburkové z pozic těšínských knížat, sídlil zde např. polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům. V roce 2018 ho od města Jablunkov zakoupil Moravskoslezský kraj, zřizovatel Muzea Těšínska.

Název nově vzniknuvšího muzea odkazuje k jeho lokalitě, kde se v jednom místě setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska. Muzeum trojmezí nabízí stálou expozici i prostory pro dočasné výstavy. „Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Návštěvníci mohou v muzeu zhlédnout stálou expozici Krajina a lidé. Ta představí staleté soužití přírody a člověka ve svérázné nejvýchodnější oblasti České republiky při státních hranicích s Polskem a Slovenskem, tedy na trojmezí. Vedle prezentace zdejšího původního přírodního prostředí a biotopů před příchodem člověka se seznámí i se současným stavem ochrany přírody a krajiny, fenoménem valašské a pasekářské kolonizace ve slezské části Beskyd, bohatou historií, tradicemi a zvykoslovím Jablunkova a okolí a v neposlední řadě i minulostí samotného Knížecího domu. Vedle klasických exponátů budou využity moderní audiovizuální prvky. V objektu se nachází i prostor pro proměnné výstavy či práci s veřejností všech věkových skupin.

Zdroj: muzeumct.cz; ct24.ceskatelevize.cz