Publikováno: 14. 11. 2023

Nové muzeum pekařství a cukrářství na Mělnicku

V obci Mšeno na Mělnicku bude po rekonstrukci objektu otevřeno Muzeum pekařství a cukrářství.

Starobylá pekárna v obci Mšeno na Mělnicku sloužila původně jako sběrné suroviny. Časem by zde mělo vzniknout živé muzeum, které kromě exponátů nabídne také prostory pro setkávání a pořádání kurzů tradičních řemesel. Součástí domu je rovněž dvůr a malebná zahrada.

Lucie Kovaříková a Jiří Petrů, kteří objekt zakoupili, jej rekonstruují svépomocí. Při práci se řídí dobovou fotografií, podle které odstranili panelákové okno do ulice a obnovili původní vstup do krámu s hnědými vraty a vývěsním štítem. Stará pekárna dostala dále novou střechu i fasádu. Na její výbavě spolupracují s pamětníky. Oslovili sousedy, kteří jim nosí staré ošatky, formy na pečivo a další předměty běžné potřeby z minulého století. Vedou také Knihu dárců, kde lidé mohou popsat použití a historii darovaných předmětů.

Zdroj: region.rozhlas.cz