Publikováno: 5. 2. 2024

Nové bytové muzeum v ostravské části Jih

V Jubilejní kolonii se otevřelo muzeum života v dělnické kolonii na konci 30. let 20. století.

Nové bytové muzeum v ostravské části Jih

V nejlidnatější ostravské části Jih se dne 4. února 2023 v Jubilejní kolonii otevřelo první muzeum v obvodu. Bytová expozice umožní návštěvníkům poznat život v dělnické kolonii na konci 30. let 20. století. Otevření muzea je první z velkých akcí, které letos město ve spolupráci s obvody připravilo ke 100. výročí vzniku takzvané Velké Ostravy. Muzeum v bytové jednotce 1+1 s toaletou a spíží mohou zájemci navštívit ve Slezské ulici.

Součástí bytu jsou dřevěné podlahy a dveře s mosaznými klikami, v kuchyni stojí replika kachlového sporáku, kredenc, mycí stůl, v pokoji pak dřevěný sekretář a nástroje každodenního života, jako jsou valcha, plechová vana, talíře či šicí stroj vyrobený v Ostravě. Nechybí ani historicky zařízená ložnice. Součástí muzea je i přístupová chodba včetně expozice s dobovými fotografiemi a výkladem o historii kolonie.

Jubilejní kolonii tvoří soubor budov, z nichž více než dvě desítky mají památkovou ochranu. Kolonie byla vybudována v roce 1928 u příležitosti 100. výročí založení vítkovických železáren a 10. výročí vzniku Československé republiky. V současnosti je významná také jako ukázka dělnického bydlení v regionu ve 20. a 30. letech minulého století. Bližší informace o lokalitě najdete také na nově spuštěném webu.

Více v článku na webu Archiweb.

Zdroj: archiweb.cz