Publikováno: 30. 3. 2022

Nová výstava v Památníku národního útlaku „Nacistické tábory (1939–1945)“

Výstava nabídne pohled současného archeologického bádání na problematiku pobočných koncentračních, pracovních a zajateckých táborů na našem území. Prezentuje vůbec poprvé osobní předměty nalezené na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech u Písku.

@panenske-brezany.muzeumbrandys.cz

Výstava Nacistické tábory (1939–1945) ukazuje výsledky archeologických průzkumů míst, v nichž stály zajatecký tábor Rolava v Krušných horách, ženský koncentrační tábor Svatava na Sokolovsku, romský koncentrační tábor Lety na Písecku a táborová aglomerace v Holýšově na Plzeňsku. Výstava má za cíl upozornit na to, že na území dnešní České republiky stálo 38 nacistických pobočných koncentračních táborů. V místě, kde se nacházel bývalý romský koncentrační tábor v Letech, se při archeologickém výzkumu (2016–2019) nalezly tisíce osobních předmětů, jež představují důležité svědectví o domácnostech Romů a Sintů v meziválečném období.

Výstava potrvá od 23. března do 30. září 2022.

Zdroj: panenske-brezany.muzeumbrandys.cz; plus.rozhlas.cz