Publikováno: 22. 7. 2024

Nová expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany

Po kompletní rekonstrukci se k 200. výročí narození otevřela nová expozice v rodném bytě hudebního skladatele Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru v Litomyšli.

Nová expozice v rodném bytě Bedřicha Smetany

Nová expozice se nachází v autentickém prostředí bytu rodiny Smetanových. Členěna je na dvě hlavní části: první z nich tvoří hudební salon, který nabízí hudebně-vizuální zážitek – v animovaném filmu jsou představena skladatelova vrcholná díla, druhá část poskytuje zážitek z autentického dobového domácího prostředí. Ložnice, kde se Bedřich Smetana narodil, i přilehlý prostor jsou vybaveny historickým nábytkem z období biedermeieru. Mezi exponáty nechybí předměty dotýkané Smetanovými. Vystaven je mimo jiné střelecký terč, který nechal v roce 1824 vymalovat skladatelův otec František, když zvítězil v místní střelecké soutěži. Z majetku skladatele je k vidění psací stůl, který užíval posledních 20 let života a komponoval u něj své skladby. V ložnici si můžete poslechnout umělcův životní příběh vyprávěný hlasem sedmiletého chlapce.

Autorem rekonstrukce bytu a ideovým tvůrcem námětu expozice je brněnský architekt Petr Všetečka. Na tvorbě prostoru se podílelo Regionální muzeum v Litomyšli, Národní muzeum a řada historiků, umělců či kreativců. Obnovu včetně nové stálé výstavy realizovalo s finanční podporou Evropské unie město Litomyšl, které je vlastníkem objektu zámeckého pivovaru.

Poprvé mohla veřejnost do Mistrovy rodné světnice nahlédnout v červnu 1912. Následně se tak stalo v roce 1924, kdy organizátoři oslav 100. výročí skladatelova narození vyjednali se správou litomyšlského panství dlouhodobé zpřístupnění ložnice a komory, zatímco druhá část bytu (velký pokoj a kancelář) nadále sloužila potřebám pivovaru. Na návrh Zdeňka Nejedlého zůstaly místnosti takřka prázdné. V bytě bylo umístěno pouze mramorové poprsí Bedřicha Smetany a pamětní deska z roku 1880.

Celý byt Smetanových byl otevřen v roce 1949. Jeho instalaci provedlo Muzeum Bedřicha Smetany v Praze. Interiér vybavený dobovým nábytkem měl navodit atmosféru skladatelova dětství. V obývacím pokoji stál klavír, na který Smetana hrával na zámku. Další expozice vznikly v letech 1959, 1974 a poslední roku 1996, tehdy již pod správou Regionálního muzea v Litomyšli. Současná, šestá expozice byla otevřena po generální rekonstrukci bytu v roce 2024 u příležitosti 200. výročí skladatelova narození.

Zdroj: rbbs.cz