Publikováno: 18. 7. 2022

Nová expozice v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy

Pobočka Národního technického muzea (NTM) v Plasech otevírá v Centru stavitelského dědictví novou expozici Středověké stavební stroje.

@ntm.cz

Pětadvacátá expozice Národního technického muzea bude v monumentálním prostoru lednice ležáckých sklepů bývalého plaského pivovaru otevřena 19. 7. 2022. Prezentuje rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Ty představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie, prostřednictvím které je veřejnosti zprostředkován ucelený výklad dějin stavitelství.

Dominantu expozice středověkých stavebních strojů tvoří tři unikátní repliky středověkých strojů – klecový jeřáb vyrobený dle předlohy v bibli Václava IV., beranidlo zhotovené podle vyobrazení tzv. husitského anonyma a vrátek s vijákem podle vyobrazení v knize Domenica Fontany. Do 30. října jsou v areálu Centra stavitelského dědictví NTM Plasy také vystaveny repliky korun Karla IV. zapůjčené od Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Vedle obřích strojů, které jsou v nové expozici umístěny, se návštěvník v iluzivním prostředí středověkého staveniště seznámí s fungováním tehdejších řemeslných hutí – jednotlivými řemesly, jež byla při stavbě potřeba, stejně jako s nástroji a materiály, které se ve středověku běžně používaly. Expozice je doplněna i o obrazový a filmový materiál, který dokumentuje výrobu replik strojů a jejich následné využití ve stavební praxi.

V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy jsou také otevřeny dvě nové dočasné výstavy –                                          o štukatérství a výstava nominací na Českou cenu za architekturu.

Zdroj: ntm.cz