Publikováno: 30. 9. 2022

New Media Museums //Proceedings//: Collecting and Preserving Media Arts

Online publikace se zaměřuje na problematiku vytváření sbírek nových médií, jejich vztah k tradičním formám umění, akvizici a jejich ochranu. Představuje kromě dalšího webovou platformu pro výměnu znalostí a spolupráce při shromažďování, uchovávání a prezentaci mediálního umění a kultury, která byla pro tyto účely vytvořena v mezinárodní spolupráci.

@artalk.cz

Publikace představuje komplexně problematiku uchovávání a prezentace nových médií, která se stala podnětem pro vznik databáze Central European Art Database (CEAD) NEW MEDIA MUSEUMS: Creating Framework for Preserving and Collecting Media Arts in V4, jež vznikla z iniciativy Muzea umění Olomouc. Představuje mezinárodní platformu pro koncepční vytváření sbírek nových médií a jejich uchovávání. Zakládajícími partnery projektu jsou dvě muzea: Muzeum umění Olomouc (OMA) a Slovenská národní galerie (SNG) a tři neziskové organizace: WRO Wroclaw, C3 Foundation, Budapešť a PAF Olomouc. V rámci něj došlo k mezinárodní spolupráci nejrůznějších odborníků: umělců, kurátorů, restaurátorů, teoretiků i technických expertů. Cílem rok a půl trvajícího projetku je metodické a adminitrativní ukotvení děl novýh médií, které dosud chybělo.

Online publikaci tvoří jednak články, jednak viedo záznamy z kolokvií, diskuzí a příspěvků případových studií.

New Media Museums //Proceedings//: Collecting and Preserving Media Arts

Central European Art Database