Publikováno: 7. 10. 2021

Nejstarší městské muzeum slaví 150. výročí

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě si připomíná výročí svého založení výstavou a publikací.

@muzeum-myto.cz

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě bylo založeno v roce 1871 z rozhodnutí rady města. Jedná se tak o nejstarší městské muzeum v Čechách (a nejstarší muzeum vůbec v Pardubickém kraji), jelikož do té doby fungovala zejména muzea národní a zemská, případně muzejní spolky. Dnes je zřizovatelem muzea Pardubický kraj. Muzeum je dnes svou činností zaměřeno zejména na technické památky, návštěvníkům jsou otevřeny například expozice českého karosářství v souvislosti s místní firmou Sodomka  nebo expozice hasičské firmy Stratílek.

Oslavy výročí muzea probíhají letos na přelomu září a října. Na konci září se v prostorách Regionálního muzea v Šemberově ulici otevře výstava s názvem 150 příběhů. Pro ni muzejníci vybrali 150 předmětů, které mají nějaký pozoruhodný příběh spojený například se způsobem jejich nabytí, zajímavou osobou donátora či s jejich samotným využitím. O několik dní později se uskuteční představení knihy, která na výstavu navazuje a zároveň mapuje historii vysokomýtského muzea, pod názvem 150 let, 150 příběhů

Vyvrcholením oslav je 7. října slavnostní otevření nové expozice Vysoké Mýto světové, která zasazuje město do kontextu světových dějin. Ve stejný den pak v hradební zdi v Jungmannových sadech nalezne svoje místo nová deska, která bude upomínat na to, že v roce 1871 bylo ve Vysokém Mýtě založeno první městské muzeum v Čechách.

Více v článku nebo na stránkách muzea.

Zdroj: mistnikultura.cz; muzeum-myto.cz