Publikováno: 24. 10. 2022

Na Chebsku vzniká česko-německé muzeum

V objektu bývalé továrny v Plesné na Chebsku dokončují nové česko-německé muzeum.

Na Chebsku vzniká česko-německé muzeum

V Plesné na Chebsku dokončují nové česko-německé muzeum. Vzniká přestavbou bývalé textilní továrny v centru města. Expozice ukážou proměny města, jeho českých a německých obyvatel a jejich vzájemných vztahů od počátku minulého století do pádu železné opony. Slavnostní představení veřejnosti připravuje radnice na závěr letošního roku.

Na vytvoření česko-německého muzea spolupracovalo město s chebským i karlovarským muzeem i se Sudetoněmeckým muzeem v Mnichově. Podíleli se na něm i samotní rodáci, kteří byli po válce odsunuti. Většina německého obyvatelstva z Plesné byla po válce přesídlena do více než 300 kilometrů vzdáleného německého města Eichenzell u Fuldy.

Kromě historie nabídne muzeum také expozice věnované geologickým zajímavostem Plesné a okolí. Popsán zde bude i zdejší fenomén, zemětřesení. Expozice poukáže také na místní turistické cíle, jako je například hrad ve Skalné, františkolázeňský park či chebské náměstí, ale i v německém pohraničí, jako klášter ve Waldsassenu a další.

Nevyužívaný objekt v centru města určený k demolici pořídilo dvoutisícové město před lety za necelých pět milionů korun. Původní textilní továrna se před 30 lety v privatizaci rozprodala a od té doby zůstala prázdná a chátrala. Radnice byla s projektem na vznik česko-německého muzea úspěšná v žádosti o přeshraniční dotaci. Na celkové náklady 80 milionů korun dostala padesátimilionovou dotaci. Na zbytek si město vzalo úvěr.

Představit veřejnosti chce město nové muzeum letos v prosinci. Začít naplno fungovat by mohlo od začátku příští letní sezony. Záměrem je vytvořit z nového objektu i komunitní centrum. Konat se tu budou besedy pro veřejnost i místní školy, do budoucna by zde měla být i kavárna. Místo zde v příštím roce najde i knihovna. Zpřístupnit chce do budoucna město také původní komín v areálu, který se díky dobrému stavu zachoval.

Celý článek zde.

Zdroj: archiweb.cz