Publikováno: 3. 11. 2022

Muzeum Mostecka získá novou budovu

Ústecký kraj si pronajme památkově chráněnou budovu nádraží v Krušných horách, kterou má po rekonstrukci využívat mostecké muzeum pro expozici věnovanou strojům.

@ctk

Ústecký kraj si pronajme od Správy železnic památkově chráněnou budovu nádraží v Louce u Litvínova na Mostecku. Do budoucna chce kraj budovu od státu bezúplatně získat, převod musí schválit vláda. Do té doby chce samospráva obstarat peníze na opravu objektu z dotací. Sloužit bude objekt mosteckému muzeu, které má ve sbírkách stroje spojené s těžbou uhlí. Nádraží by mohlo pomoci restartovat turistický ruch v regionu, protože se nachází na křížení Moldavské dráhy a Kozí dráhy, které by až sem mohla znovu vozit turisty. Stanice Louce u Litvínova je součástí Moldavské dráhy, která na české a německé straně hor tvořila mezi lety 1885 až 1945 jeden celek. Poté byl přeshraniční provoz přerušen. Německá strana se podle náměstka zavázala, že dostaví úsek na saské straně, aby se Moldava znovu spojila s německým Freibergem.

Zdroj: ČTK