Publikováno: 26. 4. 2022

Muzeum Černobylu v Kyjevě

26. dubna 1986 došlo k havárii jaderné elektrárny poblíž města Pripjať. Jako připomínka ničivé jaderné exploze bylo v roce 1992 v Kyjevě založeno Muzeum Černobylu.

@chornobylmuseum.kiev.ua

Před 36 lety došlo k výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Uvolněný radioaktivní mrak postupoval východní Evropou a Skandinávií. Šířící se radiace zapříčinila u mnoha lidí četná nádorová onemocnění, především pak rakovinu štítné žlázy.

K 6. výročí černobylské havárie bylo otevřeno muzeum, které se v současnosti rozpíná na na ploše 1100m2, pojednává o černobylské havárii, následcích a o osudech lidí, které tato havárie osobně zasáhla. Černobylské muzeum představuje multifunkční prostor kombinující vědeckou, kulturní a edukační činnost s moderním muzeem a archivem. Muzejní sbírka obsahuje přes 7000 exponátů, jako jsou odtajněné dokumenty, mapy, ilustrační modely, autentické fotografie, videa, osobní věci likvidátorů nehody a mnoho dalších unikátních předmětů.

Zdroj: chornobylmuseum.kiev.ua