Publikováno: 19. 8. 2020

Muzea na letištích jsou novým trendem světových metropolí

Po San Franciscu a Amsterdamu otevírá letištní muzeum i Istanbul.

Zejména ve východoasijských zemích nejsou ničím výjimečným podniky na letištích, které mají za cíl umožnit návštěvníkům strávit volný čas čekání na let. Pod termínem ‘traveltainment’ můžeme najít třeba multimediální centra, kina nebo tematická stravovací zařízení. Po San Franciscu a Amsterdamu již třetí světová metropole otevírá letištní muzeum.

Cílem Istanbul Airport Museum je především prezentace kulturního dědictví a historie Turecka. Expozice s názvem Poklady Turecka: Tváře na trůnu představuje umění z historických epoch tureckých dějin až do současnosti, zapůjčeno z 29 muzeí a galerií z celé země. Pro návštěvníky jsou atraktivní hlavně pravěké archeologické nálezy z Göbekli Tepe a jižní Anatolie. Panelová výstava zas provede zájemce po tureckých památkách zařazených do Světového kulturního dědictví UNESCO.

Videopozvánka do Istanbul Airport Museum

Prvním muzeem umístěným v prostorách letiště bylo v roce 1980 SFO Museum v San Franciscu, ve kterém je dnes ke zhlédnutí expozice věnovaná dějinám letectví a několik dočasných výstav z oblasti umění. V roce 2002 vznikla pobočka amsterdamského Rijksmuseum na letišti Schiphol, která pořádá krátkodobé výstavy tvorby nizozemských malířů ze sbírek muzea.

Zdroj: blooloop.com/news/istanbul-airport-museum/