Publikováno: 28. 3. 2022

Muzea a 430. výročí J. A Komenského

Dnes, 28. 3. 2022, slavíme 430 let od narození J. A. Komenského. Připomeňte si 12 muzeí, věnujících se tomuto významnému učenci a pedagogovi, která k výročí připravila bohatý kulturní program.

@commons.wikimedia.org

Letos si připomínáme 430. výročí narození „Učitele národů“ Jana Amose Komenského. K této přípežitosti přichystala muzea, která se osobností tohoto myslitele a jeho odkazem zabývají, nové výstavy, expozice, doprovodné programy i odborné konference.

Expozice je členěna na 4 sály. Návštěvníci objeví nejprve Komenského život v datech a širších souvislostech, audiovizuální instalace inspirovaná Labyrintem světa a rájem srdce je úvodem k „nápravě věcí lidských“, tedy k celoživotnímu snažení Jana Amose o nalezení cesty ze tří dobových labyrintů a překonání krize vědění, náboženství a politiky. Poslední sál a závěr expozice je symbolicky věnován ne slovu, nýbrž obrazu.

Muzeum představí unikátní kolekci Komenského map Moravy ze svých sbírek, a to v kontextu doby, ve které Komenský svou mapu tvořil. Jedním z cílů je připomenout jednu z méně známých oblastí jeho zájmů, tj. kartografii. Veřejnosti budou také představeny nejnovější poznatky z výzkumů. Výstavu doplní řada interaktivních a edukačních stanovišť, pro školní skupiny bude k dispozici lektorovaný program.

• Mezinárodní konference Pedagogizace v utváření osobní/kolektivní identity a v procesech profesionalizace – role vzdělávání, pedagogiky, osvěty a sociálně pedagogické péče v NPMK (23. – 24. 6. 2022)
  • XXXIII. mezinárodní komeniologické kolokvium Labyrinty Komenského v Muzeu Komenského v Uherském Brodě (11. – 12. 10. 2022)
  • Konference NPMK a CČH Komenský: posel porozumění (31. 3. 2022)

Program národních oslav: zde