Publikováno: 20. 3. 2023

Musoleum Davida Černého

V jedné z budov bývalého smíchovského lihovaru v Praze vzniká stálá expozice tvorby sochaře Davida Černého.

@commons.wikimedia.org, autor: cs:ŠJů

Areál smíchovského lihovaru zůstával přes 20 let bez využití. Dlouho se hledala cesta k jeho revitalizaci a novému vyžití, která se našla ve výstavbě bytového komplexu. Společnost Trigema chce první část bytů dokončit do konce roku, investuje tam asi čtyři miliardy korun. Architektura komplexu je prací Černého studia Black n‘ Arch, které se snaží některými prvky odkazovat k industriálnímu rázu staré smíchovské zástavby. Podmínkou stavby bytového komplexu bylo zachování bývalé varny a továrního komína.

Budova bývalé varny je po rekonstrukci a zatím stojí na prázdném prostranství. Jednu stěnu zdobí Černého snad nejznámější dílo – jedno z mimin, která mají místo obličeje čárový kód a už mnoho let visí třeba na Žižkovské věži. Vedle mimina je do daleka vidět nápis Musoleum, který v sobě kombinuje slovo muzeum a s ironií Černému vlastní i slovo mauzoleum. Na pěti patrech a 1200 metrů čtverečních najdou návštěvníci od dubna průřez celou jeho tvorbou.

„Ve svém pokročilém věku jsem se rozhodl, že bych mohl udělat výstavu všech svých věcí, které byly různě rozstrkané po světě nebo uskladněné. Součástí galerie bude i jeden prostor, který bude vždy vyhrazený pro některého mého hosta, pro spřízněné duše,“ doplnil pětapadesátiletý autor, se kterým má mnoho lidí spojené akce jako růžový tank na Smíchově, kráčející trabant, svatý Václav na obráceném koni v pražské Lucerně nebo instalace Entropy, která doprovodila české předsednictví v Radě EU v roce 2009 a která vyvolala i mezinárodní pozornost.

První z vystavujících hostů je v Musoleu fotograf Dan Materna, jehož velkoformátové fotografie z ruiny původního komplexu lihovaru naleznou návštěvníci v prvním patře. Poté by měly být umístěny do společných prostor vznikajícího komplexu bytů. Kromě výstavních prostor, které se vinou v patrech kolem středu budovy, je v Musoleu bar s mnoha zachovanými prvky z industriálního provozu. Návštěvníci se budou moci také zastavit na dvou venkovních terasách a pozorovat Prahu z neobvyklého místa pohledu.

Pohled z galerie na zachovaný komín lihovaru s pokračující stavbou bytového komplexu.

Při rekonstrukci budovy byly zachovány některé původní prvky, jako je točité schodiště nebo destilační nádrže a další industriální fragmenty v prostoru kavárny.