Publikováno: 31. 1. 2025

Multisenzorická výstava Metamorfózy v MUO

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci byla otevřena nová interaktivní výstava vycházející z Ovidiových Proměn, oslovující lidské smysly.

Multisenzorická výstava Metamorfózy v MUO

Výstavní projekt odkazuje ke slavnému dílu antického básníka Publia Ovidia Nasa (43 př. n. l.–17/18 n. l.) s názvem Proměny, přesněji k jeho osmé knize příběhů z řecké mytologie. Umělecká díla provedou návštěvníky čtyřmi navzájem propojenými příběhy (Labyrint, Boj Thésea s Mínotaurem, Ariadna, Daidalos a Íkaros), které v jisté formě zůstávají přítomné i v kulturním povědomí dnešního člověka. Na výstavě se mohou těšit na díla takových umělců, jako jsou Emil Filla, Eva Kmentová, Rupert Kytka, Zbyněk Sekal, Josef Šíma, Josef Štursa, Adriena Šimotová, Annibale Carracci, ale také mnoha současných umělců jako jsou například Jaroslav Róna, Xénia Hoffmeisterová, Ivana Lomová, Karíma Al-Mukhtarová, Monika Havlíčková, Jaroslav Macek či Otto Placht. Ve výběru děl se kurátoři snažili dbát jednak na vzájemné estetické působení, jednak na hojné zastoupení ženských autorek.

Díky speciálním exponátům budou moci návštěvníci poznat materiál uměleckého díla. Vlastními hmatem si budou moci ověřit, že hmota podléhá neustálým proměnám vlivem prostředí a působením času. „Díla mají podobu materiálových zmenšenin vybraných exponátů a vytvořili je pod vedením svých pedagogů šikovní studenti z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice,“ doplňuje muzejní edukátorka a kurátorka výstavy Hana Lamatová. 

V určité opozici vůči změnám a stárnutí materiálu jsou konzervátoři a restaurátoři, jejichž práci výstava rovněž podrobněji představí, tentokrát ve formě interaktivní online výstavy vytvořené v nástroji Indihu Exhibition. Výstava má ještě další zajímavosti: výstavní texty jsou vytištěné sluncem, přesněji řečeno pomocí barvy citlivé na UV záření, a doplňuje je ruční výšivka z dílny Jehlou malované. Dalším zajímavým vkladem jsou krátké dramatizované audio příběhy, které ve studiu Českého rozhlasu Olomouc nahráli herci Moravského divadla pod vedením režiséra Tomáše Soldána. 

Výstava Metamorfózy je v Arcidiecézním muzeu Olomouc (Muzeum umění Olomouc) k vidění od 30. 1. do 6. 4. 2025.

Zdroj: mk.cr; muo.cz