Publikováno: 28. 3. 2023

Městské muzeum v Jaroměři je znovu otevřeno

Jaroměř na Náchodsku po téměř tříleté rekonstrukci slavnostně otevřela Wenkeův obchodní dům, který je sídlem městského muzea.

@jaromer-josefov.cz

Wenkeův dům, který byl postaven podle návrhu architekta Josefa Gočára, patří k významným památkám moderní evropské architektury. Budovu s funkcionalistickou železobetonovou a skloocelovou konstrukcí nechal před první světovou válkou postavit podnikatel Josef Wenke jako obchodní dům. Svého času byl největší v severovýchodních Čechách. Po krachu firmy byla budova prodána roku 1938 v dražbě a v roce 1946 ji získalo město Jaroměř. Od roku 1947 je v domě muzeum.

Oprava modernistické budovy z roku 1911, která je od roku 2017 národní kulturní památkou, trvala tři roky. Prostory muzea se díky opravě rozšířily o přednáškový sál, pro pořádání workshopů bylo upraveno podkroví. Na zahradě vznikl altán s kubistickým pískovištěm pro děti. V chodu je opět původní nákladní výtah. Depozitář muzeum přesunulo do sklepa, který dříve sloužil jako kryt civilní obrany, tím se znásobily výstavní plochy. Stavbaři obnovili i podlahy, vytápění a rozvody sítí. „Získali jsme navíc dva prestižní prostory, jež nám umožní pořádání výstav a zároveň zachování stálých expozic. Podle dobových fotografií byl obnoven původní nezachovaný mobiliář. Obnoveny byly i kovové konstrukce hlavního průčelí,“ sdělil ředitel muzea a iniciátor rekonstrukce Rudolf Havelka.

V rámci rekonstrukce došlo k opravě vedlejšího domu z konce 19. století, o který se muzeum rošířilo. Do rekonstrukce v něm muzeum mělo depozitáře a kanceláře. Po opravě se část objektu uvolnila veřejnosti, z půdy vznikla výuková místnost, v přízemí je expozice, která se věnuje papírenské výrobě rodiny Wenkeových.

Zdroj: jaromer-josefov.cz