Publikováno: 21. 11. 2022

Korejská populární kultura na výstavě ve Victoria & Albert Museum

Výstava Hallyu! The Korean Wave v londýnském V&A představuje celosvětový nárůst popularity umění, designu, filmu, módy, hudby a celé populární kultury Jižní Koreje od 90. let minulého století do současnosti.

Korejská populární kultura na výstavě ve Victoria & Albert Museum

Londýnské muzeum Victoria & Albert se ve své nové rozsáhlé výstavě představuje fenomén Hallyu - vlny zájmu a vlivu jihokorejské populární kultury (umění, design, film a televizní tvorba, móda, hudba, pojetí krásy), který začal v 90. letech 20. století v Asii, odkud se dostal do zbytku světa a trvá dodnes. Výstava prostřednictvím více než 200 exponátů a řady digitálních instalací ve čtyřech tematických sekcích tematizuje původ a vývoj současné korejské populární kultury a její vliv na řadu aspektů světové kultury a kreativních průmyslů.

První část poskytuje historický kontext raketového vzestupu fenoménu Hallyu a poukazuje na to, jak se Jižní Korea rychle vyvinula ze země zpustošené válkou na konci 50. let 20. století v přední kulturní velmoc. Moderní korejská historie je na výstavě zastoupena fotografiemi, plakáty a archivními materiály, spolu s předměty od plakátů k olympijským hrám až po rané příklady elektroniky (včetně prvního komerčního MP3 přehrávače na světě).

Druhá sekce se zaměřuje na úspěch korejské televizní seriálové produkce (K-drama) a filmu a mapuje jejich vzestup popularity od konce 90. let do současnosti prostřednictvím multimédií, instalací, plakátů, storyboardů, rekvizit a kostýmů. Mezi největší zajímavosti této části výstavy patří kostýmy ze seriálu Hra na oliheň (Squid Game) a model koupelny z oscarového filmu Parazit (2019,  režisér Pong Čun-ho).

Třetí část výstavy se věnuje fenoménu korejské populární hudby, známe pod pojmem K-pop, a také vlivu sociálních médií a fanouškovské základny, který formoval současnou globální hudební scénu. U přípravy této sekce muzeum spolupracovalo přímo se stylistkou K-popových hvězd Gee Eun. Návštěvníci zde najdou například i interaktivní taneční hru, kde si mohou vyzkoušet taneční pohyby na nejnovější píseň od rappera PSY, u nás známého svým hitem Gangnam Style. Návštěvníci jsou během svého tance natáčeni a jejich video se stává součástí velkorozměrné videoinstalace.

Závěrečná čtvrtá část představuje korejský ideál krásy a módu. Počínaje obaly na kosmetické přípravky z 13. století, tato sekce zobrazuje proměny péče o vzhled a estetických standardů v Korei i mimo ní. Součástí je také instalace moderních příkladů korejského tradičního oděvu hanbok od více než 20 návrhářů z Korei nebo korejského původu, z nichž jeden byl vytvořen přímo pro tuto výstavu.

Výstava je ke shlédnutí do 25. června 2023.

Více informací o výstavě na stránkách V&A nebo v článku DesignMag.

Zdroj: vam.ac.uk; DesignMag.cz