Publikováno: 27. 7. 2023

Kladenské Muzeum věžáků

Muzeum věžáků v Kladně, které představuje bydlení 50. let, je současně živým muzeem, v němž žije na 300 obyvatel.

@muzeumvezaku.cz

Muzeum sídlí ve věžovém domě na sídlišti, které vzniklo jako jedno z prvních v poválečném Československu. Muzejní věžák představuje dům s vysokým bytovým snadardem a je architektonicky cenný. Hlavním architektem projektu šestice věžových domů byl Josef Havlíček, jenž patřil k nejvýraznějším osobnostem meziválečné avantgardy. Jeho sociální smýšlení se odrazilo mimo jiné v jeho zájmu o otázku levného bydlení pro ekonomicky slabé vrstvy, k jejímuž řešení přispěl řadou studií a návrhů.

V kladenském muzeu věžáků nalezneme první expozici sídlištní architektury v České republice. Cílem muzea je představit veřejnosti hodnotu bytových věžáků na sídlišti Kladno-Rozdělov. Ačkoli zde probíhají prohlídky pro návštěvníky, primární funkce obytného domu je zachována, ve zdejších bytech stále bydlí na 300 kladenských obyvatel.

Během 90 minutové prohlídky návštěvníci prochází celým domem od druhého suterénu, kde je kryt civilní obrany, vybavený tak, jak jej mohli zažít obyvatelé v případě nepřátelského útoku (např. plynové masky, toalety s poklopem, nouzový východ z krytu, který ústí do dlouhé nízké chodby). Následuje první suterén, kde se nachází samotné muzeum. V šestém podlaží je ukázkový byt vybavený dobovým mobiliářem. Prohlídka se končí na střeše, která se využívala jako relaxační terasa.

Podrobné informace o Muzeu věžáků v přednášce kurátorů expozice Romana Hájka a Alexandra Němce: zde

Zdroj: muzeumvezaku.cz