Publikováno: 20. 3. 2023

Jednodenní výstava rukopisu Dobrého vojáka Švejka

Výjimečná výstava, na které budou poprvé k vidění rukopisy Jaroslava Haška, proběhne v Muzeu literatury 21. 3. 2023.

@pamatniknarodnihopisemnictvi.cz

Korunovační klenoty jsou k vidění jednou za pět let, rukopis Švejka jednou za život, zní motto jednodenní výstavy, kterou v úterý pořádá pražské Muzeum literatury. Ke 140. výročí narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Haška vznikla jedinečná výstava Hašek 100, na níž budou moci návštěvníci poprvé zhlédnout Haškovy rukopisy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a Vepřová historie.

Hašek škrtal v rukopisu minimálně. Občas doplnil slovo, jen zřídka nahradil celou větu. „On je ještě z generace, která psala dobře ručně. Sazeči okamžitě sázeli v redakcích z písmenek do rotačky,“ přiblížil archivář Památníku národního písemnictví Petr Kotyk. Honoráře v novinách ale nebyly vysoké, Hašek proto psal na papíry, které mu přišly pod ruku. „Nebyl tak bohatý, aby si je mohl koupit,“ dodal Kotyk. Podle něj jsou Švejkovy popisy první světové války stále živé, zvláště v kontextu války na Ukrajině.

Program 21. března 2023 v Muzeu literatury:

• 10:00 otevření jednodenní výstavy
  • 17:30 představení projektu Hašek 100
  • 18:00 Vepřová historie se zpěvy — Jiří Lábus čte z rukopisů Vepřová historie a z Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, Přemysl Rut hraje a zpívá

Zdroj: pamatniknarodnihopisemnictvi.cz; ct24.ceskatelevize.cz