Publikováno: 19. 2. 2024

Interaktivní výstava o Van Goghovi překonala rekordy návštěvnosti

Výstava děl nizozemského malíře v Museé d'Orsay lákala i využitím umělé inteligence nebo možností virtuálně vstoupit do malby.

Interaktivní výstava o Van Goghovi překonala rekordy návštěvnosti

Výstava v pařížském Museé d'Orsay, věnovaná pozdní tvorbě Vincenta van Gogha, přilákala za čtyři měsíce bezmála 800 tisíc návštěvníků. Největším lákadlem výstavy Van Gogh in Auvers-sur-Oise: The Final Months byly kromě originálů maleb, které vznikly v době Van Goghova pobytu v městečku Auvers-sur-Oise na okraji Paříže, také imerzivní prvky a využití umělé inteligence.

Za pomocí AI vznikl například film, který dokumentuje život impresionisty na základě 900 dopisů z jeho pozůstalosti a životopisů, které vznikly krátc po jeho smrti. Návštěvník může za pomoci imerzivních technologií do filmu přímo vstoupit a promluvit se samotným Van Goghem, který sedí na pozadí svého pravděpodobně posledního obrazu Pšeničné pole s vránami (1890). Podle tvůrců filmu se návštěvníci nejčastěji dotazovali na dobrovolné ukončení umělcova života.

Návštěvníci mohou také pomocí headsetu navštívit ve virtuální realitě navštívit jeden z vystavených obrazů a ponořit se do spektra barev a tvarů.

Muzeum již oznámilo, že tyto prvky nebyly jednorázovou záležitostí a návštěvníci je mohou očekávat i na připravované výstavě Paris 1874: Inventing Impressionism. Ve virtuální realitě se návštěvníci budou moct vydat na procházku noční Paříží ve společnosti představitelů impresionismu.

Celý článek zde.

Zdroj: smithsonianmag.com