Publikováno: 13. 12. 2022

Gočárova galerie v Pardubicích je stavebně hotová

Východočeská galerie, nově Gočárova galerie, byla v prosinci 2022 stavebně dokončena, následovat bude výbava interiérů. První výstavy v areálu bývalých Automatických mlýnů budou moct lidé navštívit v létě.

@vcg.cz

Dne 31. prosince 2022 oslaví Východočeská galerie v Pardubicích 70. výročí své existence a jako narozeninový dárek získá nové sídlo a od 1. ledna 2023 s ním spojený nový název – Gočárova galerie. „Uvědomili jsme si, že tak velká změna přináší galerii po 70 letech činnosti i možnost nového nadechnutí. Generačně se vyměnilo vedení galerie a přichází i možnost nové vizuální tváře této instituce. Galerie bude sídlit ve stavbě, která nese výrazný rukopis Josefa Gočára, slavného architekta, rodáka z nedalekého Semína, který strávil mládí v Pardubicích a zde také našel svou manželku. Po domluvě s rodinou potomků Josefa Gočára jsme se rozhodli pro název Gočárova galerie," sdělil náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Stavebí úpravy nových prostor galerie – bývalých Automatických mlýnů, kam je z pardubického zámku (sídlo Výchgodočeského muzea) přemístěna, byly dokončeny a nyní se pracuje na vybavování interiérů. Výstavním prostorům, které mají pět nadzemních podlaží, dominuje bílá barva, některé prvky jsou dřevěné, například dubové podlahy. Část místností odhaluje původní betonové či zděné stěny, někde je pohledový beton. Schody do pater jsou z původních dřevěných trámů. Vnější tabulková okna jsou repasovaná, aby si budova zachovala zčásti svůj původní vzhled. Vnitřní část oken je v moderním provedení, aby se dalo regulovat světlo a neunikalo teplo. Část prostor bude pro krátkodobé výstavy, část pro dlouhodobé expozice, galerie v nich vystaví svá nejcennější umělecká díla. Z horního ochozu bude možné sledovat velkoformátové obrazy na stěně, která má na výšku 11 metrů. Konat se tam mohou přednášky a workshopy.

Zdroj: archoweb.cz; pardubicezive.eu