Publikováno: 8. 2. 2024

Galerie Art brut Praha dává prostor umělcům s handicapem

Galerie Art brut Praha vznikla jako první výstavní prostor v hlavím městě zaměřený výhradně na tvorbu neškolených výtvarníků, kteří nepatří mezi profesionální umělce a nachází se se na okraji společnosti.

Galerie Art brut Praha dává prostor umělcům s handicapem

Zhruba v měsíčních cyklech Galerie Art Brut vystavuje díla nijak neškolených autorů, ti mají často nějaké handicapy, bývají to alkoholici, narkomani, vězni, lidé trpící duševními poruchami, kteří v sobě našli umělecké cítění a potřebu skrze umění vyjádřit svoje vnímání světa. Ne ale všichni autoři, které bude galerie zastupovat, nutně spadají do kategorie art brut, jak je obvykle pojímána. Někteří se z různých důvodů stávají ousidery, nezařaditelnými dokonce ani do této oblasti.

Výstavy a zájem veřejnosti jsou velkou vzpruhou pro ně samotné i jejich blízké. „Je to pro ně krok z izolace, opravdu často velmi překvapivý. Nejenom pro ně, ale i pro jejich rodiny, pro lidi, kteří se léta museli vyrovnávat třeba s nějakým handicapem, a najednou vidí člena své rodiny jako obdivovaného autora, výtvarníka. Ti lidé jsou většinou nadšení, že existuje nějaká komunikace a cesta ven z izolace,“ popisuje kurátor galerie Jaroslav Typlt.

V současnosti galerie vystavuje díla  Ústečana Jakuba Eliáše, který většinu života bojuje se závislostí na alkoholu. Kolem roku 2010 se u něj objevily vážné duševní potíže, opakovaně pobýval v psychiatrické léčebně a krátce na to odešel do invalidního důchodu. K výstavě probíhá doprovodný program.

Více informací: zde

Zdroj: artbrutpraha.cz; praha.rozhlas.cz