Publikováno: 16. 3. 2022

Fenomén lahve a historie ústecké sklárny v Muzeu města Ústí nad Labem

Nová výstava s názvem Flaška představuje výrobu skleněných lahví v Ústí nad Labem za Rakouska-Uherska.

@muzeumusti.cz

Ústeckou sklárnu založil roku 1871 coby svou dceřinou společnost Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Jednalo se o největší lahvárnu v Rakousko-Uhersku.

Nově otevřená výstava nabídne nespočet skleněných exponátů – lahví či demižonů doplněné o velkoformátové historické fotografie, dobový nábytek i nástroje. Součástí tvoří také zvukový podkres – industriální techno má navozovat atmosféru sklářské hutě. Kontrast práce ruční a automatizované představuje pódium se skláři a vystavenými nástroji na jedné straně a stroj Owens – převratný výrobní vynález na straně druhé. Návštěvník se dozví i to, že ústecká sklárna vyráběla láhve třeba pro Coca colu, ale vyvážela své produkty i na Kubu, do Číny či Egypta.

Výstava Flaška je v Muzeu města Ústí nad Labem k vidění až do února 2023.

Zdroj: sever.rozhlas.cz