Publikováno: 27. 4. 2022

Dočasné zpřístupnění objektu někdejších jatek a budoucího sídla galerie Plato

Ostrava rozhodla, že zájemcům z řad veřejnosti zpřístupní rekonstruovaný objekt někdejších městských jatek. Měsíc otevřených dvěří bude zahájen v polovině května, připraveny jsou komentované prohlídky s historiky i architektem nebo akce pro rodiny s dětmi.

@plato-ostrava.cz

Kromě zatím prázdných výstavních sálů v opravené historické budově budou připraveny rovněž dvě výstavy. První s názvem Reaktivace: městská jatka a jejich okolí přiblíží návštěvníkům historii objektu i vizi budoucí městské čtvrti, ve kterou by se měla lokalita v příštích letech proměnit. Druhá expozice nazvaná Moving Architecture zase umožní zájemcům poznat tvorbu autora návrhu přestavby jatek i jeho ateliéru.

Jatka se renovují podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného. Podle slov mluvčí magistrátu doplní výstavy mapující příběh stavby debata s architektem. V rámci prezentace představí Robert Konieczny paralely a odlišnosti ostravského projektu s návrhy, které jeho studio vytvořilo v minulosti. Prostory si budou moci zájemci prohlédnout i v průběhu červencového hudebního festivalu Clours of Ostrava. Galerie Plato zahájí svou činnost v novém sídle během září.

Přestavba budovy bývalých jatek započala v roce 2020. Náklady dosáhly 190,8 milionu korun bez DPH. Objekt bude mít pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemném propojení díky systému otočných stěn. Kromě vlastních galerijních ploch budou jeho součástí administrativní prostory, kavárna a zázemí pro vzdělávání.

Zdroj: rozhlas.cz