Publikováno: 19. 5. 2021

Design Museum v Londýně představuje výstavu robotické umělkyně

Nově otevřená výstava si klade za cíl rozproudit debatu o budoucnosti technologie.

Robotická umělkyně Ai-Da byla sestavena a naprogramována před dvěma roky několika odborníky v robotice, umění a psychologii. Její schopnosti jsou postupně  aktualizovány, ale už nyní působí velmi přirozeně. Pomocí robotické paže a kamery v očích je schopna tvořit, nyní se umělecky realizuje v autoportrétech, které jsou prezentovány v londýnském muzeu designu. Díky počítačovému modelu jazyka může Ai-Da reagovat na otázky, takže, jak informuje The Guardian, se dozvídáme, že ji umělecky inspirují např. Kandynskij či Yoko Ono a autoportrét ji zabere mezi 45 a 60 minutami.

Robotická tvůrkyně vyvolává v umělecké obci rozporuplné reakce. Aidam Meller, oxfordský galerista, uvádí, že část jeho přátel umělců je robotkou a její tvorbou fascinovaná, zatímco ta druhá se jí cítí být ohrožená. Priya Khanchandani, hlavní kurátorka Muzea designu v Londýně kvituje společenský rozměr, který výstava přináší a konstatuje, že nadešel čas kriticky reflektovat naše úzké každodenní propojení s technologí.

Výstava Ai-da: Portrét robota je k zdarma k vidění v Muzeu designu v Londýně od 18. 5.–31. 8. 2021.

Zdroj: theguardian.com