Publikováno: 8. 7. 2022

Cyklus výstav Cesty sběratelství v Kunsthalle Praha

Cyklus výstav představí rozmanité přístupy ke sběratelství a umožní nahlédnout do zřídka prezentovaných zahraničních i domácích soukromých sbírek.

@kunsthallepraha.org

Nový výstavní cyklus pražské Kunsthalle věnovaný sběratelství zahajuje výstava Půlnoc umění věnovaná sbírce Karla Babíčka (1956).

Sběratel, kurátor a obchodník založil v roce 1991 jednu z prvních privátních galerií v Praze – Behémót. Založil ji tehdy s vizí newyorského modelu – nejdůležitější byl program, sledování aktuálního dění a komunikace různých generací. Jako jeden z  prvních sběratelů vyhledával konceptuální díla a podporoval rovněž jejich vznik, jeho galerie představovala multimediální práce a pravidelně zvala performery. V druhé polovině 90. let Karel Babíček vedl z pozice manažera a kurátora pražskou Novou síň, kde si plnil své vysoké ambice – prezentovat velké mezinárodní projekty se zvučnými jmény (Tony Cragg, Nancy Davidson, Jürgen Drescher, Gordon Matta-Clark, Jaques Monory, Julian Opie a Philippe Ramette). Babíčkova činnost výrazně ovlivnila umělecké dění 90. let. Jeho aktivity byly nadčasové, ambiciózní a především nebyly pouze lokální. Jeho sbírka zahrnuje více než 120 děl, sám sběratel ovšem dodnes českou uměleckou scénu sleduje a svou sbírku nadále doplňuje. Považuje ji ostatně za celek, který by měl zůstat zachován jako důležitá dokumentace 90. let 20. století – coby určité vzepětí tvůrčích sil v novodobé demokracii i jako příznačný důkaz kreativity vzešlé ze znovunabyté svobody.

První výstava z cyklu Cesty sběratelství Půlnoc umění je v Kunsthalle Praha k vidění od 1. 7. do 30. 9. 2022.

Zdroj: kunsthallepraha.org