Publikováno: 15. 7. 2024

Co s ruskou stopou v metru? A jak se o něj starat?

Rozhovor s architekty metra – Jarmilem Srpem, který tuto funkci zastával v 70. letech minulého století, a jeho současnicí Annou Švarc o umělecké úrovni stanic podzemky a o tom, jak o metro pečovat.

Co s ruskou stopou v metru? A jak se o něj starat?

Anna Švarc je architektkou metra od roku 2019 a snaží se udržet jeho architektonickou a uměleckou úroveň. Jarmil Srpa byl u budování metra od 70. let. Nastoupil do projekčního podniku pražského metra (tehdy SUDOP) v roce 1974, když mu bylo čtyřiadvacet. Projektoval stanici metra a podílel se na koncepci linky B. Co ho na jeho práci bavilo? „Bylo to něco nového, mohli jsme ukázat, co člověk umí a co lidi umí - i přes architekturu,“ vzpomíná.

Hovořilo se jednak o tom, kolik má být ve vestibulech obchodů a jak omezit reklamu v metru, jednak o tom, které stanice jsou nejkrásnější a kolik se v nich ztratilo uměleckých děl.

Rozhovor Co s ruskou stopou v metru? A jak se o něj starat? Na návštěvě u architekta metra Jarmila Srpa (Bourání, Český rozhlas)

Rozhovor s Annou Švarc z roku 2020

Zdroj: wave.rozhlas.cz