Publikováno: 31. 5. 2021

Co je normální? Umělkyně Eva Koťátková akcentuje téma odlišnosti

Výstava Rozhovory s monstrem v Meet Factory upozorňuje na problémy s diskriminací na základě jinakosti.

@meetfactory.cz

Laureátka ceny Jindřicha Cahlupeckého za rok 2007 Eva Koťátková představuje v galerii Meet Factory výstavní projekt soustředící se na téma normality a abnormality. Tři obsahově propojené instalace poukazují na spektrum úhlů pohledu na problematiku odlišnosti, které se naše společnost obává a využívá obranných mechanismů, aby jiné a neznámé vytěsnila na okraj. Název výstavy poukazuje na tradiční pojetí monstra jako něčeho obludného, temnou příšeru ale ve skutečnosti vytváří iracionální chování společnosti vyvolané strachem z abnormality.

Naše společnost je postavena na nerovnosti a vyčleňování. Od dětství je v nás cíleně budován strach z jiného, neznámého. Na odlišnost není čas, pro systém představuje hrozbu. To, co je jiné je často označováno jako nefunkční, neúplné nebo nemocné, něco, co potřebuje opravu nebo vyřazení z chodu. Odlišný pohyb, gesto nebo zvuk je okamžitě diagnostikován, korigován, léčen. Imaginace je tolerována pouze jako prostředek snění, ne jako nástroj změny. Jsme učeni jedněm příběhům, zatímco jiné jsou umlčovány, mazány. Sociální monstrum je ztělesněním našich naučených obav a strachů. Roste, čím víc rostou nerovnosti a útlak, je kolektivním tělem našich emocí. Ve výstavě vypráví, protože nemůže přestat. Má tam svůj pelech, v noci se možná prochází městem a vrací se vždy o něco větší. Mluví o tom, jaké to je, když vás označují jako jiné a jaké nečekané podoby na sebe může vzít strach z neznámého." (E. Koťátková)

Výstava je k vidění v galerii Meet Factory do 6. 6. 2021.

Více informací o výstavním projektu: zde

Zdroj: meetfactory.cz