Publikováno: 13. 4. 2023

Čínský umělec a disident Aj Wej-Wej vystavuje v Londýně

Londýnské Muzeum designu otevřelo výstavu čínského výtvarníka a disidenta Aj Wej-Weje, který v odkazu na impresionistu Monneta tematizuje zkušenost z nuceného vyhnanství.

Čínský umělec a disident Aj Wej-Wej vystavuje v Londýně

Po obsáhlejších retrospektivních výstavách Aj Wej-Weje v New Yorku či Vídni se londýnská výstava s názvem Making Sense zabývá především umělcovými novějšími díly, v nichž už poněkolikáté hraje velkou roli lego.

Nejvýraznější dílo výstavy představuje variace na Lekníny Claudea Moneta, složené z 50 tisíc dílků lega a na délku zabírá patnáct metrů. K původnímu Monetově pohledu na zahradní jezírko u svého domu v Giberny přidal čínský umělec ještě tmavé dveře, které symbolizují nucené vyhnanství v provincii Sin-ťiang, kde umělcova rodina bydlela poté, co byl jeho otec označen za nepřítele státu. Výběr Monetových Leknínů nebyl náhodný. Představuje odkaz na Wej-Wejeova otce, který ve 20. letech studoval umění v Paříži a Monet byl jeho oblíbený umělec. Později se oba ocitli v exilu.

V současné době žije umělec v Portugalsku, vystavuje však po celém světě. Před několika lety svou tvorbu představil také v Praze, jeho instalace se zabývala především tématem uprchlíků a exilu.

Více o tématu: zde

Zdroj: ČTK