Publikováno: 18. 5. 2022

Čínský aktivista Badiucao vystavuje v Praze

V pražském centru současného umění DOX začala první souborná výstava čínského exilového umělce, který svými díly promlouvá k problémům současné Číny a poukazuje na porušování lidských práv ve světě.

@dox.cz

Umělec tvořící pod pseudonymem Badiucao (v současnosti žijící v Austrálii) ve své tvorbě používá motivy pop kultury a ironicky napodobuje grafický styl komunistické propagandy. V názvu výstavy MADe IN CHINA využil hříčku se slovem „mad“, anglicky „šílený“. 

Badiucao se na mezinárodní scéně prosadil hlavně díky sociálním sítím, prostřednictvím kterých promlouvá k celému světu. Vystupuje proti jakékoli formě ideologické či morální kontroly uplatňované politickou mocí, staví se proti čínské vládní cenzuře a manipulaci s historickou pamětí. Svůj postoj vyjadřuje tvorbou participativních kampaní, plakátů na veřejných místech, ilustrací a online aktivit. Jeho vizuální jazyk pop kultury ironicky evokuje komunistickou propagandu, napodobuje její grafický styl, barevnost a tóny. Výstava zahrnuje i nejnovější umělcovy práce reflektující válku na Ukrajině. 

Čínská ambasáda v Česku po galerii požadovala, aby výstavu zrušila.

Výstava potrvá do 28. 8. 2022.

Zdroj: dox.cz